Skip to main content

Informacja o wspólnocie

Domowy Kościół (DK) jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie.

Założycielem DK jest ks. Franciszek Blachnicki, który połączył swoje doświadczenia z Oaz dla dzieci i młodzieży z charyzmatem międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame (END) tworząc ruch, który szczególną uwagę zwraca na duchowość małżeńską, czyli dążenie do bycia bliżej Boga w jedności ze współmałżonkiem.

Członkami Domowego Kościoła są pary małżeńskie połączone sakramentem małżeństwa, które wspólnie (mąż i żona) angażują się w proponowaną dla nich formację. Małżeństwa skupione są w tzw. kręgach pragnących wspomagać się wzajemnie w dążeniu do budowania w swoich rodzinach domowego Kościoła. Małżeństwa gromadzą się w imię Chrystusa – dla Niego i z miłości do Niego, aby Go wspólnie odnajdywać i trwać przy Nim w swoim życiu codziennym. Krąg powinien być urzeczywistnieniem ideału życia wspólnoty chrześcijańskiej oraz stałym źródłem jego odnowy w poszczególnych małżeństwach. Konieczne jest więc uczestnictwo każdego małżeństwa w comiesięcznych spotkaniach kręgu.

Spotkania odbywają się w obecności kapłana, raz w miesiącu, w mieszkaniach poszczególnych małżeństw.

W naszej parafii istnieją trzy kręgi. Posługujemy w trakcie nabożeństw Drogi Krzyżowej, Triduum Paschalnego oraz podczas wyznaczonej Mszy Świętej Niedzielnej. Włączamy się również w różnego rodzaju wydarzenia i uroczystości odbywające się w parafii oraz diecezji.

O ruchu DK, jego Założycielu i zasadach można przeczytać na stronie internetowej DK naszej diecezji:
www.torun.oaza.pl/
oraz stronie ogólnopolskiej:
www.dk.oaza.pl/krotko-o-dk.
Zamieszczono tam również wiele odnośników do materiałów poświęconych wspólnocie DK. Wspólnota DK diecezji toruńskiej posiada także swoją stronę na Facebook’u:
www.facebook.com/DKtorunska/.

Zapraszamy chcących podjąć w życiu codziennym duchową pracę nad swoimi relacjami małżeńskimi i rodzinnymi oraz pragnących wzrastać ku Chrystusowi, do włączenia się do wspólnoty DK.

Serdecznie zapraszamy!